جزییات «فستیوال موسیقی کلاسیک تا معاصر» اعلام شد

تاريخ خبر: چهارشنبه ۲ اسفند ٩٦
هفتمین دوره فستیوال «موسیقی کلاسیک تا معاصر» با همت گروه «موسیقی تهران» از دوازدهم تا شانزدهم اسفند ماه سال جاری در تالار رودکی تهران برگزار می شود.
به گزارش خبرگزاری مهر، «گروه موسیقیِ تهران» از تاریخ ۱۲ تا ۱۶ اسفندماه در تالار رودکی، هفتمین «فستیوال موسیقیِ کلاسیک تا معاصر» را برگزار می‌کند.
در هفتمین «فستیوال موسیقیِ کلاسیک تا معاصر» آثاری از علیرضا مشایخی، صنم قراچه‌داغی، ایمان وزیری، سعید علیجانی، اشکان خمسه‌پور، رهی سینکی، سمیرا واثق‌نیا، اشکان پاشازاده، ارشیا قصری و سینا صدقی برای نخستین‌بار اجرا و معرفی می‌شوند.
الناز بهکام پیانیست مقیم وین با همراهی «اُرکستر مجلسیِ شرق» به‌رهبری مهرداد تیموری قطعه‌ «ما باغ‌های نیشابور را هرگز نخواهیم دید»، اپوس ۵۶ و صنم قراچه‌داغی نوازنده‌ ویولنسل باهمراهیِ همین اُرکستر، «کنسرتو برای ویُلُنسِل» شماره ۶ اپوس ۲۴۴ و نینا مقصودلو پیانیست مقیم استراسبورگ باهمراهی «اُرکستر موسیقیِ نو» به‌رهبری سعید علیجانی قطعات «مِرکوری» اپوس ۱۹۶، «اُفِلیا شماره‌ ۲» اپوس ۱۵۰ و «سُنات شمارهی ۱» اپوس ۱۲۷ برای پیانو و اُرکستر، از آثار علیرضا مشایخی را اجرا می‌کنند.
«کوارتت زهی رسپینا» به‌سرپرستی آرش اسدنژاد، «آنسامبل کاروان» به‌سرپرستی فرزان فرنیا، «تریو زَروان»، «کوینتت ریکوردر بلوک» و همچنین نفرات برگزیده‌ «جشنواره‌ موسیقی جوان» در بخش نوازندگی پیانو، فستیوال هفتم را همراهی می‌کنند.
در توضیح هفتمین فستیوال موسیقی کلاسیک تا معاصر آمده است: «گروه موسیقی تهران مبتنی بر اندیشه‌ علیرضا مشایخی و همراهیِ فریماه قوام‌صدری، با تلقی و صورت‌بندیِ ویژه‌ای از مفهوم فستیوال، روند شایع و خطّیِ تاریخ موسیقی را لغو و گِرِدهم‌آیی میان دوره‌های متفاوت تاریخ موسیقی برقرار می‌کند. ازاین‌رو «فستیوال موسیقیِ کلاسیک تا معاصر» درصدد است تا جشنی برای «امرِ نو» و «موسیقیِ نو» باشد. در این صورت‌بندی، فستیوال به معنای حقیقیِ خود بازمی‌گردد که نتیجه‌ آن گردهمایی تاریخ، ترادیسیون و گذشته است.
– [ ] این گروه که توسط فریماه قوام‌صدری و علیرضا مشایخی در سال ۱۳۷۲ خورشیدی تأسیس شد، تاکنون ۶ فستیوال برگزار کرده و در هر دوره‌ آن بیش از ۸۰ نوازنده در قالب سُلو، آنسامبل و اُرکستر شرکت داشته و بیش از ۴۰ آهنگساز را به جامعه‌ موسیقی ایران معرفی کرده است.»