نهمین کارگاه تابستانی تربیت مربی موسیقی کودک با نگرش اُرف‌-شول‌وِرک

فراگیر شدن ویروس کرونا در چندماه اخیر که با خانه‌نشینی نظام آموزش بخصوص آموزش‌های گروهی همراه بوده است آموزش موسیقی کودکان در کلاسی‌های گروهی را با چالشی جدی مواجه کرده است. در عین حال وجود زیرساختی همچون شبکه ارتباطی اینترنت، ابزارها و اپلیکیشن‌های مختلفی که به واسطه‌ی آن‌ها می‌توان کلاس‌ها را از راه دور برگزار نمود فرصتی جدید را در اختیار آموزگاران گذارده تا با استفاده از این امکانات و خلاقیت خویش کلاس‌ها را برگزار نمایند.

اکنون که به واسطه‌ی مشکل همه‌گیری بیماری و جهت رعایت اصول بهداشتی نمی‌توانیم کارگاه تابستانی ۱۳۹۹ را به صورت حضوری برگزار نماییم، بر آن شدیم تا با استفاده از قابلیت برگزاری کلاس‌های آنلاین و امکان دعوت از مربیان از سراسر جهان، کارگاه تابستانی امسال را به صورت آنلاین و با دعوت از اساتید به نامِ نگرش شول‌ورک از سراسر جهان برگزار نماییم.

نهمین کارگاه تابستانی آدمک، که از ۲۹ تا ۳۱ مرداد ۱۳۹۹ به صورت مجازی در جریان خواهد بود، شامل ۱۲ ساعت آموزشی (۶ کارگاه دو ساعتی) است. هر کارگاه شامل یک ساعت و نیم تدریس یکی از مربیان به زبان انگلیسی و در ادامه نیم ساعت مرور روند کار توسط یکی از مربیان آدمک به زبان فارسی خواهد بود.

این کارگاه به صورت مجازی (آنلاین) و با همکاری «آکادمی آنلاین ریتمیتیکا» در پلت‌فُرم زوم برگزار خواهد شد.

هزینه‌ی نام‌نویسی برای مجموعه‌ی این کارگاه‌ها:

 ۴۸۰ هزار تومان برای عموم

 ۴۲۰ هزارتومان برای اعضای وابسته‌ی ويژه‌ی انجمن

*اعضای وابسته‌ی ويژه‌ی انجمن می‌توانند با نوشتن کد ملی خود به لاتین (بدون نوشتن صِفرهای اول) در بخش «کد تخفیف» در انتهای فرم، از تخفیف استفاده نمایند.

نام‌نویسی روزهای دوشنبه ۲۰ مرداد، ساعت ۱۰ صبح برای اعضای وابسته‌ی ویژه‌ی انجمن و سه‌شنبه ۲۱ مرداد، ساعت ۱۰ صبح برای اعضا و عموم به صورت آنلاین و تنها از طریق وب‌سایت آدمک امکان‌پذیر خواهد بود.

با توجه به محدود بودن ظرفیت، بدیهی است اولویت با افرادی خواهد بود که زودتر ثبت‌نام نمایند.

گواهی این کارگاه‌ به صورت دیجیتال تا یک‌ماه پس از اتمام کارگاه صادر و از طریق ایمیل برای شرکت‌کنندگان ارسال می‌گردد.

علاقه‌مندان توجه داشته باشند که امکان تکرار کارگاه تابستانی ۱۳۹۹ وجود ندارد.


زمان و سرفصل‌های آموزشی:

چهارشنبه ۲۹ مرداد – ساعت ۹ تا ۱۱

بازی با عناصر موسیقی

جیمز هاردینگ – آمریکا

در این کارگاه تجربه‌ای از فعالیت‌های موسیقایی- حرکتی به همراه بازی خلاقانه با عناصر ریتم، کوک، تمبر صدا، شدت‌وری، تمپو و فرم فراهم می‌آید. ما از راه گفتار، ریتم، شعر و بازی فعالیت‌های کلاس را دنبال می‌کنیم. مثال‌های زیادی از کتاب «از ویبلِتُن تا وابِلتُن» عرضه خواهد شد.

جیمز هاردینگ در مدرسه‌ی سان‌فرانسیسکو مربی کودکان ۳ تا ۱۳ سال است. او در ایالات‌متحده و همین‌طور در عرصه‌ی بین‌الملل کارگاه‌هایی برپا می‌کند و یکی از دست‌اندرکاران دوره‌های بین‌المللی سان‌فرانسیسکو است. 

او نویسنده‌ی کتاب «From Wibbleton to Wobbleton» مجموعه‌ای از ایده‌های آموزشی موسیقی و حرکت با تمرکز بر بازی‌های خلاق است.

چهارشنبه ۲۹ مرداد – ساعت ۱۷ تا ۱۹

آموزش خلاق موسیقی و حرکت در خردسالان

سویلی پِرکیو – فنلاند

بسیار مهم است که کودک بدون مزاحمت اجازه‌ی بازی داشته باشد و بتواند جهان درونش را بیرون بریزد. کلام و صدا باید هم‌زمان از بداهه‌پردازی و بازی‌های ریتمی برخیزند. (کارل ارف- ۱۹۳۲)

سویلی پرکیو آموزش موسیقی را در آکادمی سیبلیوس هِلسینکی و تحصیلات تکمیلی‌اش را در رشته‌ی آموزش موسیقی و رقص در دانشکده‌ی کارل ارف گذرانده است. در حال حاضر او مدرس آکادمی سیبلیوس است و همچنین در سراسر جهان کلاس‌ها و سمینارهای آموزشی برگزار می‌کند. 

از دیگر فعالیت‌های او می‌توان به آهنگ‌سازی برای رقص و تئاتر، ساخت برنامه‌ی رادیویی و تلویزیونی و همین‌طور خلق آوازهایی برای کودکان اشاره کرد. سویلی تا کنون ۷۰ کتاب درباره‌ی آموزش موسیقی نوشته است.

پنج‌شنبه ۳۰ مرداد – ساعت ۱۷ تا ۱۹

از دور و نزدیک

مالینا سَرنوفسکا – لهستان

با توجه به پاندمی ناگهان دریافتیم که از یکدیگر دور افتاده‌ایم؛ هم‌زمان اما با استفاده از اینترنت به هم نزدیکیم. گرچه این شبکه‌ی جهانی به‌راحتی در دسترس است، اما استفاده از آن چالش‌هایی نیز به همراه دارد. تجربه‌ی متناوب دوری و نزدیکی توجه من را به آواز‌ها، بازی‌ها و ایده‌های مرتبط با این موضوع جلب کرد. در این کارگاه می‌خواهم آن را با مربیان ایرانی به اشتراک بگذارم. هرچند که ایران و لهستان از یکدیگر دور‌اند اما چیزهای بسیاری هست که ما را به یکدیگر نزدیک می‌کند.

مالینا سَرنوفسکا فارغ‌التحصیل رشته‌ی نوازندگی ویولن از دانشگاه فردریک شوپن ورشو و آموزش‌شناسی موسیقی و رقص بنیانی از دانشکده کارل ارف سالزبورگ است. او به مدت ۱۰ سال در بخش آموزش فیلارمونیک ورشو فعالیت داشته و در حال حاضر ریاست بخش آموزش ارکستر سمفونی شهرداری ورشو را عهدهدار است. او همچنین با نهادها و مؤسسات دیگر برای برنامه‌ریزی، تولید و اجرای کنسرت برای خردسالان و کودکان تا ۱۸ سال و همچنین ارائه‌ی برنامه‌ی آموزشی و اجتماعی برای ایشان همکاری می‌کند. او در حال حاضر جانشین مدیر انجمن کارل ارف لهستان است.

پنج‌شنبه ۳۰ مرداد – ساعت ۲۰ تا ۲۲

درس دادن به آهنگِ موسیقی

داگ گودکین – آمریکا

نگاه‭ ‬عمیق‭ ‬به‭ ‬آموزش‌شناسی‭ ‬با‭ ‬درس‌هایی‭ ‬که‭ ‬جاری‭ ‬و‭ ‬دارای‭ ‬شکل‭ ‬و‭ ‬طرح‌اند،‭ ‬راه‌های‭ ‬موسیقایی‭ ‬بیشتری‭ ‬به‭ ‬آموزش‭ ‬موسیقی‭ ‬می‌گشاید‭. ‬

این‭ ‬کارگاه‭ ‬برگرفته‭ ‬از‭ ‬کتاب‭ ‬«‬درس‭ ‬دادن‭ ‬به‭ ‬آهنگِ‭ ‬موسیقی: ‬نگرشی‭ ‬هنرمندانه‭ ‬به‭ ‬آموزش»‬‭ ‬است‭ ‬و‭ ‬ما‭ ‬به‭ ‬اید‌ه‌هایی‭ ‬کارآمد‭ ‬از‭ ‬معرفی،‭ ‬تدریس،‭ ‬گسترش‭ ‬و‭ ‬توسعه‌ی‭ ‬مواد‭ ‬به‭ ‬واسطه‌ی‭ ‬درس‌هایی‭ ‬ساده‭ ‬دست‌خواهیم‭ ‬یافت‭.‬

داگ گودکین با ۴۵ سال سابقه‌ی تدریس به کودکان ۳ تا ۱۵ ساله در مدرسه‌ی سان‌فرانسیسکو و همین‌طور، تدریس در دوره‌های شول‌ورک، در ۴۵ کشور مختلف، زندگی خود را صرف یافتن این پاسخ کرده که نگرش ارف-شول‌ورک، چه چیزی برای عرضه به انسان‌‌ها در سن‌های مختلف و مکان‌های مختلف دارد. او مدیر دوره‌های بین‌المللی ارف در مدرسه‌ی سان‌فرانسیسکو، برپاکننده‌ی دوره‌های جَز و همین‌طور مدرس ادواری در دانشکده‌ی کارل ارف سالزبورگ است و به‌تازگی نشان انجمن ارف-شول‌ورک آمریکا را دریافت کرده است. او نگارنده‌ی ۹ کتاب است که آخرین آن‌ها «Teach Like It’s Music» است. 

جمعه ۳۱ مرداد – ساعت ۹ تا ۱۱

یکپارچه‌سازی هنرها – تونی کرگ (نقاش و مجسمه‌ساز بریتانیایی)

سوفیا لوپِز ایبور- آمریکا/اسپانیا

این کارگاه شامل تمرین‌های عملی برای یکپارچه‌سازی هنرها در آموزش هنرجویان کوچک است. در این کارگاه درحالی‌که کلاژی ساده می‌سازیم، در جستجوی مفاهیم زمان و مکان، یک بازی حرکتی-موسیقایی خواهیم آموخت.

سوفیا لوپز-ایبور فارق‌التحصیل نوازندگی فلوت، ریکوردر و همچنین آموزش موسیقی از کالج سلطنتی موسیقی مادرید است. او همچنین در دانشکده‌ی کارل ارف دانشگاه موتسارتئوم دوره‌ی ویژه‌ی آموزش‌شناسی ارف–شول‌ورک را از سر گذرانده است. 

برگزاری کارگاه‌ها و سمینارهای آموزشی در سراسر جهان از جمله فعالیت‌های اوست. با بیش از ۳۵ سال کار با هنرجویان سنین مختلف، سوفیا ۲۴‌امین سال تدریس در مدرسه سان‌فرانسیسکو را پشت سر گذارده است. او تا کنون جایزه‌ی بنیاد هِربست و همچنین مدال افتخار همایشگاه جهانی ارف-‌شول‌ورک را به پاس تلاش برای تعلیم مربیان در سراسر دنیا را دریافت نموده‌ است. او نویسنده‌ی کتاب «Blue is the Sea» و همینطور همکار در تیم نویسندگان چندین کتاب دیگر است.

جمعه ۳۱ مرداد – ساعت ۱۷ تا ۱۹

میرابولانسیا: بازی‌های موسیقایی برزیلی

استِوائو مارکیس – برزیل

این کارگاه مواجهه‌ای است با دنیای عامیانه‌ی کودکان برزیل. آوازها، رقص‌ها و ریتم‌هایی که برای سلام و احوال‌پرسی در خیابان استفاده‌ می‌شوند و برای کلاس بازسازی شده‌اند. بیایید سازهای کوبه‌ای برزیل را با قاشق‌ها، بازی‌های موسیقایی، رقص‌ها و ملودی‌هایی که داستان می‌سرایند، کشف کنیم. این فعالیت‌ها با سازهای محلی، همچنین بدن‌کوبی، قاشق‌، سطل، توپ‌ها، میز، لیوان و انواع چیزهای دیگر برای ساخت موسیقی همراه است.

استِوائو مارکیس فارغ‌التحصیل دانشکده‌ی موسیقی سائوپائولو و پژوهش‌گر ترانه‌های عامیانه برزیلی است. او عضوی از گروه «Grupo Triii»، مدرس و برگزارکننده‌ی کارگاه‌های مختلف در عرصه‌ی بین‌الملل و یکی از مدرسان دوره‌های تربیت مربی ارف-شول‌ورک در مدرسه‌ی سان‌فرانسیسکو است. 

او کتاب «Colherim» را برای اجرای ریتم‌های برزیلی با قاشق نوشته است و همچنین نویسنده و تهیه‌کننده‌ی چند کتاب و مجموعه‌ی شنیداری و برنامه‌‌‌ی رادیویی دیگر نیز است. 

 


راه‌های تماس برای اطلاعات بیشتر

تلفن تماس:

۰۹۲۱۳۹۰۲۰۳۰

۰۲۱-۷۷۶۴۸۵۷۶

ساعات پاسخ‌گویی: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۰ تا ۱۷

info@adamakmusic.com